Tylicz-Paszyn-Grybów – wycieczka Klubu Dobrze Nastawionych [ZDJĘCIA]

 

Drodzy Klubowicze,

w wielkopostną niedzielę, 19 marca br. w gronie dziewięćdziesięciu osób odwiedziliśmy kolejne ciekawe miejsca w naszym regionie. A był to Tylicz, Paszyn k/Nowego Sącza i Grybów. Wyjazd zatytułowany był jako „Wielkopostne zamyślenie”. I tak też było ponieważ w Tyliczu przeszliśmy na Golgotę odprawiając drogę krzyżową, która zawsze skłania do refleksji nad swoim życiem. Rozważania poprowadził ks. Krzysztof Orzeł.

W Tyliczu zapoznaliśmy się z historią miejscowości, powstania Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej, patronki rodzin i  ludzi chorych oraz z budową Golgoty i kapliczek pięknie położonych na wzgórzu. Z tego miejsca wraca się: „Taki sam, ale już nie ten sam”, jak głosi napis na bramie prowadzącej na wzgórze.

Paszyn – to kolejne miejsce na mapie regionu z niepowtarzalnym i wyjątkowym zbiorem ludowych rzeźb. Warto zapoznać się z tego typu sztuką a być może stanie się nas inspiracją. Muzeum Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki w Paszynie odwiedzają turyści z całego świata, nawet z dalekiej Japonii oraz naukowcy i badacze sztuki ludowej. Zachwyca wystrój kościoła parafialnego pełnego rzeźb, wręcz w bajkowych kolorach. Rzeźby przedstawiają sceny biblijne i  dotyczące historii naszej Ojczyzny.

Dzień wielkopostnej zadumy zakończyliśmy w Bazylice Mniejszej w Grybowie, uczestnictwem w nabożeństwie Gorzkich Żali. Przy słonecznej pogodzie w dobrych nastrojach poznaliśmy kolejne piękne miejsca. Podczas każdego wyjazdu zacieśniają się nasze dobre, wzajemne relacje.

Dziękujemy ks. Proboszczom w Tyliczu i w Paszynie za gościnne przyjecie wszystkich dobrze nastawionych Klubowiczów.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za miłą atmosferę i za wspólnie spędzony czas.

Do zobaczenia i do usłyszenia na antenie radia  www.rdn.pl

Magdalena

Galeria fotografii Stanisława Plebanka:

Post Author: KDN